Simens Servo Sürücü Sistemi SINAMICS S210

Hareketini doğadan alan servo sürücü sistemi: Sinamics S210 (Siemens)

Siemens’in yeni servo sürücüsü SINAMICS S21O bir lansmanla görücüye çıktı. Sinamics S210 servo sürücü ailesi, endüstri sektöründe paketleme, pres besleme, paletleme ve sarıcı/çözücü gibi yüksek performans gerektiren makinalar için özel olarak tasarlandı. Kullanıcı dostu programlama ara yüzü Webserver ile devreye alınma aşamasını kolaylaştıran S210, Profinet haberleşmesi ile hızlı ve güvenli bir veri alışverişi sunuyor. 1 faz 220V, 3 faz 220V ve  400V besleme seçeneklerine sahip olan ürün, 7kW’a kadar geniş güç aralığıyla bir çok servo uygulamasında gerekli ihtiyacı karşılıyor.

Dinamik yapısı ile öne çıkıyor

Sinamics S210 ürünü, yüksek hız ve mükemmel bir denge kabiliyetine sahiptir. Servo sistemlerin hız performansı saniyede ortalama 60 ila 80 kez kanat çırpabilen arı kuşlarıyla özdeşleştiriliyor. Hassas pozisyonlama ve yüksek dinamik özellikleri ile öne çıkan Sinamics S210, sürücü motor arasında frenleme kablosu, güç kablosu ve sinyal kabloları için ayrı ayrı kabloların kullanılmasına gerek olmaksızın tek kablo ile bağlantı imkanı sunuyor.

Sinamics S210 Temel Özelikler

  • Tek kablo bağlantı
  • Dinamik/kompakt motor seçenekleri
  • Profinet IRT haberleşme
  • Webserver
  • TIA entegrasyonu
  • Dahili güvenlik fonksiyonları (PROFIsafe seçeneği)

Tek kablo bağlantı: Servo uygulamalarında kullanıcıların zorlandıkları noktalardan biri, motor ve sürücü arasındaki farklı tip kabloların tedarik aşaması ve kullanımı. Özelikle motordaki fren kabloları, enkoder kabloları ve güç kablolarının ayrı ayrı tedarik edilmeleri buna örnek olabilir. Bu anlamda Sinamics S210 esnek kablo seçeneğiyle hareketli uygulamalarda yüksek performans sunuyor.

Dinamik/kompakt motor seçenekleri: Sinamics S210 servo motorlarında (1FK2 serisi), kompakt ve dinamik seçenekleri mevcuttur. Uygulama ve kullanıcı ihtiyacına göre mutlak enkoder (single-turn absolute & multi-turn absolute) seçeneğiyle pek avantajı beraberinde getiriyor. Ayrıca IP64 / IP65 gibi farklı seçeneklerle esneklik sağlıyor.

Profinet IRT haberleşme: Endüstride kullanılan makinalarda hız ve rekabetin öne çıktığı bu noktada haberleşmenin de hızlı ve güvenli olması talep ediliyor. Siemens Sinamics S210 serisi sürücüler, haberleşme kanalında Profinet IRT ile bu ihtiyacı karşılıyor.

Webserver: Ek yazılım gerekmeksizin internet yoluyla Webserver üzerinden kolayca devreye alınabilmesi, Sinamics S210’u birçok servo sürücüden ayıran önemli bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

TIA entegrasyonu: Sinamics S210’un Siemens TIA portal yapısına uyumlu olması PLC, sürücü gibi farklı ürün gruplarının tek bir yazılımla kontrolü sağlanıyor. Bu da kullanıcılara hızlı ve kolay bir devreye alma imkanı sunuyor. Startdrive programı ile kolay bir şekilde programlanabiliyor.

Dahili güvenlik fonksiyonlar: Özellikle makina imalatçıları için güvenlik konusu son derece önemli. Sinamics S210’da dahili olarak bulunan güvenlik fonksiyonları – STO (Safe Torque Off) ve SS1 (Safe Stop1) ve ihtiyaca göre belirlenen gelişmiş güvenlik fonksiyonları, güvenli kontrol imkanı sunuyor.

Bu yazıyı nasıl buldunuz ?
[Şu ana kadar 0 değerlendirme de 0 puan aldı.]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.