Sigorta Kutusu Nasıl Değiştirilir?

Sigorta Kutusu Değiştirmeden Önce Neler Yapılmalıdır?

Sigorta kutusunu değiştirmeden önce kullanıcının bir Elektrik Tesisat Durumu Raporu’na sahip olması gerekir. Bu, müteahhitin yeni sigorta kutusu kurulumunun gerçekleşmesine izin vermek için kanun şartlarının yerine getirildiğini tespit etmesine yardımcı olacaktır. Mevcut topraklama ve bağlama düzenlemelerinin uygunluğunun yanı sıra, gelen tedariğin polaritesi de dahil olmak üzere dağıtım ağı operatörünün ekipmanının ve sayaç kuyruklarının uygunluğu onaylanacaktır.

Bu aşamada cihaza ait arıza veya hata varsa altı çizilir. Örneğin, çözüm bulma çalışmalarının sigorta kutusunun değiştirilmesinin bir parçası olarak ya da değiştirilmesinden önce planlanması ve gerçekleştirilmesine izin verilmesi gibi. Müteahhit, günün sonunda, orijinal sözleşmede yer almayan hataların giderilmesiyle uğraşmak zorunda kalmayacaktır.

Elektrik Tesisat Durumu Raporu test sonuçları, yeni sigorta kutusu kurulumu için koruyucu cihazların tasarımı ve seçiminde yardımcı olacak şekilde mevcut olacaktır. Bağlantı kesme sürelerinin karşılandığından ve cihazın maksimum arıza akımı kesme kapasitesinin aşılmadığından emin olmak için koruyucu cihazların seçimine dikkat etmek gerekir. Önceden test edilmeden cihazları kurmak, bu sisteme büyük zarar verir.

Sigorta Kutusu Değiştirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sigorta kutusunun değişmesi gerektiği yetkili servis tarafından belirlenmişse, bu değişime nelerin dahil olduğu ve değişimin sonuçlarının kullanıcı tarafından bilinmesi gerekir. Sigorta kutularının değişmesi uğraştırıcı bir iş olabilir ve bu iş profesyonel bir biçimde yapılmazsa kullanıcı ileride pek çok sorunla karşılaşabilir.

Yapılacak işi en baştan itibaren kontrol altında tutmak, yeni sigorta kutusunun tasarım ve kurulumunda kullanıcılara ve teknik ekibe yardımcı olacaktır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

  • Sigorta kutusunda yük ayırıcı anahtar  var mı? Yoksa dağıtım ağı operatörü ile düzenlemeler yapıldı mı?
  • Kullanıcı ile farklı sigorta kutusu yapılandırması türleri konuşuldu mu? Örneğin, kullanıcı yeni sigorta kutusunda ikili kaçak akım rölesi, yüksek bütünlük ya da kaçak akım korumalı devre kesici kurulumu talep edebilir.
  • Alt şebekeler arasındaki farklılıklar gözetildi mi?
  • Mevcut kurulum sigorta kutusunun değiştirilebilmesini sağlamak için önceden bir değerlendirmeye alındı mı?

Sigorta kutusunda yapılacak bir değişim mutlaka yönetmeliğe uygun olmalıdır. Ayrıca sigorta kutusunun tüm ekipmanlarının da değişime uygun olması önemlidir. Topraklama ve bağlama, kurulum için yeterli olmalıdır.

Bu yazıyı nasıl buldunuz ?
[Şu ana kadar 2 değerlendirme de 1 puan aldı.]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.