İlk Yerli Rüzgar Enerjisi Jeneratörü Üretildi

Türkiye‘nin rüzgar enerjisi tesislerinde kullanılmak üzere yüzde 55 yerlilikle üretilen ilk rüzgar enerjisi jeneratörü görücüye çıktı. Siemens Gamesa Renewable Energy, Yamaçtepe Rüzgar Enerjisi Projesi‘nde Türk jeneratör üreticisi EMS Electronics ile “Yerli Malı Belgesi”ne sahip ilk rüzgar enerjisi jeneratörünü üretti. Sektörün önde gelen rüzgar türbini sağlayıcılarından biri olan Siemens Gamesa, toplamda yaklaşık 1 Gigawatt kapasiteye sahip, kurulu veya inşası devam eden tesislerle 2010 yılından bu yana Türkiye’de çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, yerel tedarikçiler ve iş ortaklarıyla çalışmalarını güçlendirerek dinamik ve hızlı büyüyen pazarda liderliği elinde tutmayı hedefliyor.

Pek çok projede Siemens Gamesa’nın tedarikçilerinden biri olan İstanbul merkezli jeneratör üreticisi EMS, gelecekte de Siemens Gamesa’nın tedarik zincirinde önemli bir yere sahip olacak. Şu anda Siemens Gamesa, Türkiye için yaklaşık 1 gigawatt’lık Yeka projesini hayata geçirme aşamasında. Bu anlamda yerlileştirme faaliyetleri, yerel tedarikçileri geliştirme süreci YEKA projesinde de önemli bir  etken olacak.

“Türkiye’nin sürdürülebilir enerji kaynaklarına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz”

Siemens Gamesa Renewable Energy Türkiye CEO’su Hakan Yıldırım, lansman toplantısında yaptığı konuşmada, EMS gibi güçlü iş ortaklarımızla birlikte Yeka projesini başarıyla tamamlamak için Türkiye’de güçlü bir tedarik zinciri kurma yolunda yeni adımlar attıklarını ifade etti.

Siemens Gamesa’nın modern rüzgar türbinleri ve iş ortaklarımızın desteği sayesinde Türkiye’nin sürdürülebilir, temiz enerji kaynaklarına katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirten Yıldırım “Sürdürülebilir ve temiz enerji kaynakları, günümüzde hiç olmadığı kadar önemli bir konumda. Siemens Gamesa Türkiye’nin temiz enerji ihtiyacına modern rüzgar türbinleriyle katkıda bulunduğu için onlarla gurur duyuyoruz” dedi.

EMS Türkiye İşletme Müdürü Murat Canbaz ise “Siemens Gamesa, şirketimizin önemli bir iş ortağı ve müşterisi. İş ortağımızın mevcut projeleri için şirketimizin ürettiği jeneratörleri seçmiş olmasından çok memnunuz,” şeklinde konuştu. Canbaz sözlerini şu şekilde tamamladı: “Şirketimiz, Siemens Gamesa’ya gelecekteki projeleri için de ürün sağlamaya devam edecek.”

Siemens Gamesa, Türkiye’nin artan yenilenebilir enerji ihtiyacını karşılama yönünde yerel iş ortakları ve tedarikçilerle işbirliğini güçlendiriyor. Şirketin amacı, kendi türbin üretimi ve Türkiye’deki geniş tedarikçi ağıyla yerel pazara ve Avrupa pazarına modern ve güçlü rüzgar türbinleri tedarik etmektir.

Bu yazıyı nasıl buldunuz ?
[Şu ana kadar 0 değerlendirme de 0 puan aldı.]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.