Akım Korumalı Prizler

Akım Korumalı Priz Nedir?

Akım korumalı prizler genellikle kesintisiz güç kaynakları (UPS) ile karıştırılmaktadır. UPS’ler içlerindeki batarya sayesinde sürekli sabit akım vererek cihazınızı korur, bunun yanında cihazın yüksek ve düşük gerilim dalgalanmalarından etkilenmesini önler.

Akım korumalı prizler ise cihaza zarar verebilecek her türlü yüksek gerilimden korurlar. Ayrıca dalgalanma ve gerilimdeki gürültüleri sönümleyerek minimize eder. Akım korumalı prizler, düşük gerilimlere karşı içlerinde batarya bulundurmadıkları için müdahaleleri mümkün değildir.

Yani, akım korumalı prizler aslında cihazlarımızı aşırı gerilime karşı korumaktadır.

Akım Korumalı Prizlerin Fiyatları Neden Yüksek?

Akım korumalı prizler içerisindeki sigorta ve bileşenlerden dolayı fiyatları yüksektir. Prizin içerisindeki sigorta, herhangi bir yüksek gerilimde kendini kapatarak cihazın zarar görmesini önler.

Akım Korumalı Priz Çeşitleri Nelerdir?

Klasik olarak akım korumalı prizler 4’lü ve 6’lı aynı zamanda çoklayıcı görevi gören bu prizlerde tekli tip ve USB portuna sahip olanları, hatta uzatan kontrol edilebilen akıllı ev versiyonları da mevcuttur. Burada USB portu üzerinden akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarınızı şarj edebilirken, akıllı priz özelliği taşıyan prizler ise uzaktan kumanda veya mobil uygulama sayesinde güç akışını kontrol edebilirsiniz.

Zaman ayarlı modelleri mevcut olan bu ürünler de analog saatlerde alarm kurar gibi zaman ayarı yapılıp, belirlenen süre içerisinde güç akışı sağlanabilmektedir.

Akım Korumalı Prizleri Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta malzeme kalitesidir. Isıya karşı dayanıklı malzemelerden üretilen prizler tercih edilmelidir. Bu noktada Jule değeri de büyük önem taşımaktadır. Bu değer akım korumalı prizin ömrünü ifade etmektedir. Jule değeri düşük olan prizler kısa vadede akım koruma özelliğini kaybederken, yüksek Jule seviyesine sahip olan ürünler cihazınızı daha uzun süre yüksek gerilime karşı koruyabilmektedir.

Akım Korumalı Prizler Ne Tür Cihazlarda Tercih Edilmelidir?

Akım korumalı prizleri başta bilgisayar ve televizyon olmak üzere önem verdiğiniz diğer elektronik cihazlarınızda da kullanmanız gerekir. Maksimum 2200W güce sahip olan bir cihaz prize takılı iken yüksek gerilim çekileceğinden priz gücünü tamamen kesecektir. Yani kullandığınız priz kadar o prize bağlı olan cihazlar da önemlidir.

Bu yazıyı nasıl buldunuz ?
[Şu ana kadar 3 değerlendirme de 2 puan aldı.]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.