Konut alırken kullanılan kablo malzemelerine dikkat!!

Çeşitli nedenlerle meydana gelen yangınlar hem can hem de mal kayıplarına neden oluyor. Yangının hızlı bir şekilde yayılmasını ise binalarda kullanılan kablolar önemli ölçüde etkileyebiliyor. İstanbul İtfaiyesi’nin istatistiklerine göre 2018 yılının Temmuz ayı verilerinde, sadece İstanbul’da; toplam 12 bin 279 yangın olayı meydana geldi. Bunlardan 8 bin 482 adedi, konut, fabrika, bina ve araçlarda meydana gelen yangınlar olarak kayıtlara geçmiş, bu yangınlar yapısal yangın sınıfına giriyor. Yapısal yangınlar içinde ise elektrik kontağına bağlı  yangınlar 3 bin 273 adet, dolayısıyla binalarda meydana gelen yangınların ortalama üçte biri elektrik kontağından kaynaklanıyor. Bu sebeple, binalarda kullanılan elektrik malzemelerinin olası bir yangın durumunda göstereceği performans çok büyük öneme sahip.

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya çapında lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Prysmian Kablo, Mudanya’daki fabrikasında ürettiği AFUMEX™ kablolar ile yangına karşı oldukça güvenli çözümler sunuyor. Bu anlamda öne çıkan Prysmian Kablo, konut almayı planlayanların binanın depreme dayanıklılığının yanı sıra, binada kullanılan tüm elektrik malzemelerinin uluslararası üretim ve test standartlarına uygun olup olmadığına, kabloların da Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’ne uygunluğuna dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Yangın için ilk önlem

Prysmian Kablo Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Tamer Yavuztürk “Günümüzde inşa edilen yapılarda, yüksek miktarda kullanılan malzemelerden biri olan kabloların seçimi güvenli yaşam alanlarının inşa edilmesinde çok kritik bir noktada. Büyük kentlerde insanlar konut yatırımı yaparken, müteahhit firmanın güvenilirliği, projenin lokasyonu, inşaatın kalitesi, projenin sosyal imkanları ve hatta ankastre beyaz eşyaların markasına kadar dikkat ediyorlar; ancak projede kullanılan elektrik malzemelerinin kalitesini neredeyse kimse sorgulamıyor. Oysaki, deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmesi gereken binalarda kullanılan yapı malzemelerinin de Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’ne uygun olarak üretilmiş olması gereklidir.” diye belirtti.

Prysmian Kablo yatırımlarını özellikle yangına dayanıklı kablolar üzerine yoğunlaştırıyor. 2017 yılı içerisinde, yurtiçi pazar için ürettiği kabloların ortalama %65’i yangına karşı güvenli kablolar olan Prysmian Kablo, gerçekleştirdiği çalışmalar ile, binalarda kullanılan kabloların hayati önem taşıdığını vurguluyor ve gizli tehlikeye karşı uyarıyor.

Bu yazıyı nasıl buldunuz ?
[Şu ana kadar 0 değerlendirme de 0 puan aldı.]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.