Beş Tonluk Akıncı’nın Motoru TEI’den

Eskişehir’de faaliyet gösteren TUSAŞ Motor Sanayi (TUSAS Engine Industry /TEI) Akıncı İnsansız Hava Aracı (İHA) motorunu geliştirdiğini duyurdu. İlk uçuşunu ise 2020 yılında gerçekleştirecek.

TEI’nin resmi twitter hesabından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük hareket planında “Taarruzi İHA Geliştirilmesi Projesi’nin (AKINCI) motorlarını geliştiriyoruz. Bu 100 günlük eylem planına uygun olarak ilk 2 prototip motoru teslim etmeyi planlıyoruz”  ifadelerine yer verildi.

Ayrıca T625 özgün helikopter motorunun da ilk ateşlemesinin başarı bir şekilde gerçekleştirildiği ve tasarım çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Çift motorlu olarak tasarlanan ve havada 24 saat kalabilecek Akıncı da imalat bandına girdi. Toplam 5 ton ağırlık ile 40 bin feet irtifada uçması tasarlanan Akıncı, 24 saat süreyle havada kalabilecek. Bunun yanında Akıncı 900 kilogram mühimmat, 450 kg faydalı yük taşıyabilecek.

İşte TEI’ den konuya dair yapılan açıklama:

“Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 100 Günlük Eylem Planı’ nın parçası olarak, T625 özgün helikopter motorunun geliştirilmesinde ilk ateşlemeyi başarıyla gerçekleştirdik, tasarım çalışmaları devam ediyor.

Bunun yanı sıra Taarruzi İHA Geliştirilmesi Projesi’nin (AKINCI) motorlarını geliştiriyoruz. Bu 100 günlük eylem planına uygun olarak ilk 2 prototip motoru teslim etmeyi planlıyoruz.

Ülkemizin hedefleri doğrultusunda üzerimize düşen görevleri yapmaya devam ediyoruz.”

Bu yazıyı nasıl buldunuz ?
[Şu ana kadar 0 değerlendirme de 0 puan aldı.]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.