Güneş Paneli Kurmanın Maliyeti

Çatılara yapılacak güneş paneli sistemleri için 2018 ocak ayında yapılan düzenleme ile sektörde işler hız kazandı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, çatılara kurulacak güneş enerji santrallerini, elektrik tesisatçılarının montajını yapabileceğini belirtiyor. Bu anlamda Tüketiciler fazla maliyetten kurtularak kendi elektriğini üretecek, fazlasını da devlete satabilecek.

Her mahallede bulunacak olan ehliyetli elektrikçiler, güneş enerjisi mesleki yeterlilik kurumundan, güneş enerji sistemleri montaj belgesi alacak, bu sayede hem panel satıcısı hem de montaj kurulum gibi işlemleri yapabilecek. Çatınıza kurduğunuz güneş enerji santralini evin satışı durumunda yeni sahibine yada kiralama halinde kiracıya devir imkanı da bulunuyor. Çatı güneş enerji paneli sistemi için proje onayı alan vatandaş elektrik üretebilecek, fazlasını da şebeke üzerinden anlaşma yaptığı dağıtım firmasına satabilecek. Bunun yanı sıra 10 kw Çatı ges sistemleri kurulumu yapan vatandaşlar, enerji santralleri gelir vergisinden muaf olacak ve KDV ödemeyecekler.

Çatıya 10 kw Güneş Enerjisi Kurulum Maliyeti

Solar Paneller 10 kw’lık geniş PV sistemlerine sahiptir. Maliyet hesabı yaparken önümüze gelecek olan malzemelerden yola çıkacak olursak; 10 kw’lık ızgara bağlantılı güneş enerji setleri, güneş panelleri, DC-AC inverter, raf montaj sistemi, donanım, kablolama, izin planları ve son olarak başvuru bedelleri evrak işleri gibi işlemleri de ekleyelim. Nakliye de dahil olmak üzere, her şeyle birlikte eksiksiz PV güneş enerjisi sistemlerinin, tam hizmet kurulum maliyetine bakacak olursak;

  • 40 adet 250 watt güneş paneli, 5.500 dolar,
  • Metal güneş paneli sehpaları, 1.600 dolar,
  • Çatı Ges için Sistem Aksesuarları, 1.300 dolar,
  • Şebeke bağlantılı inverter 10 KW, 2.000 dolar,
  • Kurulum ücretleri ve diğerleri; 1.500 dolar
  • Evrak işleri ise 1.000 dolar

10 kw Güneş Enerjisi Sistemi Ne Kadar Elektrik Üretecek?

Güneş enerjisi sisteminde pek çok faktör elektrik üretimini etkileyebilir. Öncelikle üretilecek olan elektrik miktarı, sistemde kullanılan parçaların kalitesine, panel kalitesine ve güneş panelinin açısına göre değişebilir. Panelin ne kadar elektrik üreteceğini belirleyen en önemli faktör ise gün içinde bölgenizde parlayan güneş ışığı miktarıdır.

Bu yazıyı nasıl buldunuz ?
[Şu ana kadar 4 değerlendirme de 4 puan aldı.]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.