Led Lambaların Gelişimi

Yaklaşık olarak günümüzden 140 yıl önce Thomas Alva Edison’un kömürleştirilmiş iplik ve karbonlaştırılmış kağıt flaman kullanarak elde ettiği ilk ampülden günümüze dek elektrikli lambaların geliştirilmesi devam etmiştir. Aradan geçen bu uzun süre zarfında, yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikte akkor telli lambalar ve florasan lambalar bir dönem ev ve iş yerlerimizin vazgeçilmez birer parçası olmuştur. Son 10 yıldır ise aydınlatma ürünlerinin zirvesinde led teknoloji bulunmaktadır. Halen geliştirilmeye devam eden led ampüller ciddi mesafe kat ederek, gerek enerji tasarrufu yönünden gerekse aydınlatma şiddeti yönünden akkor telli lambalar ve florasan lambaların yerini almaya başlamıştır.

8-10 yıl öncesine kadar yoğunlukla tercih edilen akkor telli lambalar ve florasan lambalar, yüksek enerji sarfiyatı ve ortama ısı yayması sebebi ile piyasaya sunulan yeni nesil led ampuller ile değiştirilmeye başladı. Üstelik bu led ampüller hem akkor telli lambalar kadar aydınlatma yapıyor hem de çok daha fazla enerji tasarrufu sağlıyordu. Üstelik beyaz ışık, ortamın aydınlığını ve konforunu daha net ortaya çıkarıyor olması sebebiyle tercih edilmeye başladı.

Geçmişten günümüze giderek yaygınlaşmaya başlayan led teknolojisi artık çok daha kullanışlı ve hayatımızın hemen hemen her alanında gerek aydınlatma gerekse dekorasyon amacıyla kullanılmakta. Son yıllarda artan enerji tasarrufu teşvik faaliyetleri ve artan elektrik tüketim maliyetleri sebebiyle pek çok ev ve iş yerinde enerji tasarrufu ile birlikte aydınlatma ihtiyacını karşılaması led teknolojisinin daha da yaygınlaşacağının bir işaretidir. Bunun yanında led teknoloji ile standart akkor telli lambalar veya florasan lambalar kıyaslandığında, led aydınlatma ürünlerinin çok daha uzun ömürlü olduğu bir diğer tercih sebebidir.

Edison’un icadı ile başlayan ve insanlığın hizmetine sunulan bu aydınlanma teknolojisi bakalım gelecekte nasıl bir boyut kazanarak hayatımızda yer almaya devam edecek.

Bu yazıyı nasıl buldunuz ?
[Şu ana kadar 0 değerlendirme de 0 puan aldı.]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.