Güneş Enerjisinden Elektrik Üretebilen Akü Geliştirildi

Güneş enerjisini depolamak amacıyla geliştirilen güneş enerjisi aküsü, bir güneş pili ve bir bataryanın birlikte yapabildiği işi tek başına yapabiliyor. Güneş enerji aküsü, güneş enerjisini tekrar kullanılmak üzere kimyasal enerji halinde depolayabiliyor.

Gelişen teknoloji ile birlikte güneş enerjisi yatırımları ve dünyadaki kullanımı gün geçtikçe artıyor. Bilim adamları bu anlamda hem güneş enerjisinden elektrik üretebilen hem de ilerleyen zamanlarda kullanmak üzere kimyasal enerji olarak depolayabilen bir cihaz geliştirdiler. Bu cihaz sayesinde özellikle elektrik gitmeyen kırsal bölgelere elektrik aktarımının sağlanabileceği öngörülüyor.

Güneş enerjisi aküsü 3 farklı tipte çalıştırılabiliyor. Akü güneş ışığından elektrik üretimi sağlayabiliyor, enerjiye ihtiyaç olması halinde bu enerjiyi aktarabilmek veya gece kullanılmak üzere güneş enerjisini kimyasal enerjiye çevirip depolayabiliyor. Cihaz, elektrik enerjisi ile batarya gibi şarj edilebiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Suudi Arabistan’daki bilim adamlarının geliştirdikleri güneş enerjisi aküsü, teknik olarak güneş pili ve akü bataryası olarak kullanılabiliyor. Güneş pilleri, lityum iyon gibi katı materyallerde enerji depolarken, akü bataryaları sıvı tanklarda enerji depolamaktadır. Bu anlamda Akü bataryaları, sıvı tanklar kullanıldığı için büyük projelerde daha avantajlıdır.

Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde kimya profesörü Song Jin ve ekibi, güneş pili ve akü özelliğini birleştiren ilk ekip olma özelliğini taşıyor. Uzun yıllar üzerinde çalışılan güneş pilinden şu an yüzde 14.1 verim alınmaktadır. Song Jin yakın zamanda depolama ve boşaltma veriminin yüzde 25’e ulaşmasını beklediklerini ifade ediyor ve “Farklı güneş enerjisi dönüşümü ve elektrokimyasal enerji depolama cihazlarıyla karşılaştırıldığında, diğer cihazların fonksiyonlarını tek ve entegre bir cihazda birleştirerek güneş enerjisinden yararlanmada daha verimli, ölçeklenebilir, kompakt ve düşük maliyetli bir yaklaşım olabilir” diye de ekliyor.
Cihazın gündüz elektrik üretimi yaparak depolanacağı, gece de depolanan elektriğin kullanıma sunularak enerji ihtiyacını ciddi oranda karşılayacağı öngörülüyor. Bu cihaz sayesinde gelecekte çevreye zararlı olan enerji formlarına daha az bağlı kalınacak ve yerel olarak enerjiyi depolayıp kullanabilmek mümkün olacak.Kaynak:

► Sciencedaily
►Theverge
►Marketbusinessnews.

Bu yazıyı nasıl buldunuz ?
[Şu ana kadar 0 değerlendirme de 0 puan aldı.]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.