ABD’li Taser’e Karşı TÜRK Yapımı Wattozz

Dünya’nın pek çok ülkesinde 1 milyon’dan fazla polis tarafından kullanılan uzaktan etkili elektroşok silahı Taser’e, üretimi tamamlanan Milli Elektroşok Silahı Wattozz rakip oldu. ABD’li elektrik silahı Taser’e göre pek çok üstün özellikleri bulunan yerli silahın ilk fotoğrafları bugün basına sunuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen 100 günlük icraat programı kapsamında konuştu; “Savunma sanayi projelerine ayrı bir önem veriyorum. Programımızda yer alan 400 projenin 48’i savunma sanayimize aittir.” demişti. Bunun üzerine Türk şirketi çalışmalarında tamamlanan milli elektroşok silahının ilk fotoğraflarını kamuoyu ile paylaştı.

Türk yapımı silah kablosuz olarak geliştirildi

Dünyanın pek çok ülkesinde kullanılmakta olan ABD yapımı Taser silahı, son yıllarda ciddi yaralanmalara sebep olduğu gerekçesiyle çok tartışılıyor. Ayrıca Uluslararası Af Örgütü’nün raporlarında da Taser’ın ciddi yaralanmalara sebep olduğu pek çok vaka bulunuyor. Taser silahının aksine kablosuz olarak geliştirilen ve üstün özellikleri ile öne çıkan Türk yapımı enerji silahı Wattozz, dikkatleri üzerine çekiyor.

“Biz Amerika’dan daha iyisini yapabiliyoruz”

Konu üzerine açıklamalarda bulunan Türk şirketi, elektroşok silahı Wattozz’un Türk akademisyenler tarafından yüzde yüz yerli malzeme ile üretildiğinin altını çizerek, şu açıklamayı yaptı:

“Biz Amerika’dan daha iyisini yapabiliyoruz. Silahımız, Türk akademisyenler tarafından tamamen farklı bir teknoloji ve yüzde yüz yerli malzeme ile üretildi. Dünyada bir eşi ve benzeri daha bulunmuyor. Bu gelişmiş silahın tüm emniyet güçleri tarafından kullanılmaya başlanması ile dünyada ateşli silah kullanımının azalacağını, ölüm ve ağır yaralanma gibi istenmeyen durumların önüne geçileceğini düşünüyorum”.

“Ülkemize büyük bir döviz girdisi ve katma değer sağlayacak”

ABD’li Taser’in eskiyen kablo teknolojisiyle hedef alma sorunu yüzünden ciddi yaralanmalara sebep olduğunu, bu anlamda çok riskli ve dezavantajlı bir silah olduğunu belirten Türk şirketi, “Dünya polis teşkilatları mevcut kablolu elektrik silahlarını kullanmaya son verip, Türk yapımı kablosuz silahlarımızı tercih edecek. Bu sayede ülkemize büyük bir döviz girdisi ve katma değer de sağlanacak.” dedi.

Bu yazıyı nasıl buldunuz ?
[Şu ana kadar 1 değerlendirme de 5 puan aldı.]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.