Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır

Günlük hayatımızda uygulayabileceğimiz birkaç pratik yöntemle enerji tasarrufu yapmak mümkün. Evinizde yapacağınız ufak değişiklikler, gerek bütçeniz gerekse doğa için pozitif bir etki yaratacaktır. İşte evde enerji tasarrufu için uygulayabileceğiniz birkaç pratik yöntem;

  • Kullanmadığınız elektrikli aletlerin fişlerini prizden çıkarın.
  • Buzdolabı ve dondurucu kapağını sık sık açıp kapatmayın.
  • Odalarda gereksiz yanan ışıkları kapatın.
  • Çamaşırlarınızı 30-40 derecede ve kısa programlarda yıkamaya dikkat edin.
  • Bulaşık ve çamaşır makinenizi tam doldurun ve öyle çalıştırın.
  • Elektrik süpürgenizin torbasını ayda 1 temizleyin, dolu makine daha fazla enerji harcayacaktır. Enerji tasarrufu için su hazneli elektrik süpürgelerini tercih edebilirsiniz.
  • Duş alma sürenizi kısa tutmaya özen gösterin. Dünyada temiz su kaynakları her geçen gün azalıyor, dolayısıyla enerji tasarrufunda su kullanımı önemli bir yere sahip.
  • Gereksiz yere çalışan televizyon, bilgisayar ve radyo gibi elektrikli ev aletlerini kapalı tutun.

Evde enerji tasarrufu için neler yapılmalıdır? Bu anlamda her birey üzerine düşeni yaptığında, doğanın ve enerji kaynaklarının geleceği ile ilgili endişeler ortadan kalkmış olacaktır.

Mantolama

Mantolama (ısı yalıtımı), soğuk havalarda evdeki ısının dışarı kaçmasını, yaz aylarında da sıcak havanın eve girmesini engellediği için, evde enerji tasarrufu sağlama açısından çok etkili bir yöntemdir.

Isı yansıtıcı film

Evinizdeki pencerelere ısı yansıtıcı film uygulamak, camlardan giren soğuk ve sıcağı engellemede etkili bir yöntemdir. Bunun yanında pencere ve kapı aralıklarınızı kontrol ederek, ısı kaybını önleyebilirsiniz.

Oda termostatı

Oda termostatı, yaşam alanlarınızda belirlediğiniz sıcaklık derecesine göre kombiyi yönlendirerek fazla yakıt harcanmasını önler ve enerji tasarrufu sağlar.

Elektrikli ev aletleri

Beyaz eşya satın alırken, özellikle enerji sınıfı A++ ve A+++ olan cihazları tercih edin. Bu tür elektrikli ev aletleri ortalama %60 enerji tasarrufu sağlar, bu sınıftaki elektrikli ev aletleri, minimum seviyede elektrik ve su tüketir.

Tasarruflu ampuller

Evinizde tasarruflu ampuller tercih edin ve kontrollü aydınlatma kullanmaya özen gösterin. 100 watt’lık normal bir ampulün verdiği ışığı, 20 watt’lık tasarruflu ampulle elde etmek mümkün. Ayrıca  tasarruflu ampullerin ömürleri diğer ampullerden çok daha uzundur.

Bu yazıyı nasıl buldunuz ?
[Şu ana kadar 1 değerlendirme de 1 puan aldı.]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.